All Products
-
Ceramic Ball Bearings
-
608 Ceramic Bearings
-
Hybrid Ceramic Bearings
-
Silicon Carbide Bearing
-
Ceramic Sliding Bearing
-
Ceramic Roller Bearings
-
Ceramic Thrust Bearing
-
Advanced Structural Ceramics
-
Silicon Nitride Ball
-
Silicon Carbide Ball
-
Zirconia Ceramic Ball
-
Silicon Carbide Ball Bearings
-
Silicon Nitride Ball Bearing
-
Zirconia Ceramic Bearing
-
Mechanical Sealing
-
RobertaTheir ceramic bearings are of high precision, good quality and inexpensive. We do have cooperation for many years. -
Olga WeinbergThis company is our reliable and professional supplier of ceramic bearings for many years, their ceramic bearings, which are used in our pump are good in quaility.
Contact Person :
Cooper wang
Phone Number :
86 15801087509
Keywords [ ceramic ball bearings ] match 466 Products.
6902 Ssic / Si3n4 / Zro2 High Speed Ceramic Bearings P6
| Name: | Ceramic Ball Bearing 6902 |
|---|---|
| Structure: | Extra Thin Type Ceramic Deep Groove Ball Bearing |
| Material: | SSiC/Si3N4/ZrO2 |
7mm Width 8 X 22 X 7 Ceramic Bearing For HIP And High Temperature Insostatic Pressing
| Samples: | Available |
|---|---|
| Technology: | HIP (High Temperature Insostatic Pressing) |
| Inner Diameter: | 8mm |
Affordable 608 Ceramic Bearings With Silicon Nitride Superior Guaranteed
| Outer Diameter: | 22mm |
|---|---|
| Material: | Zirconia, Silicon Nitride, Silicon Carbide |
| Package: | Foam + Carton Box |
Silicon Nitride 608 Ceramic Bearings With P4 Precision Level And 22mm Outer Diameter
| Material: | Zirconia, Silicon Nitride, Silicon Carbide |
|---|---|
| Width: | 7mm |
| Technology: | HIP (High Temperature Insostatic Pressing) |
Specialized 608CE / 608 HCE Ceramic Bearings for Air Conditioners Outdoor Units With Low Noise, Electric Insulation
| Name: | Specialized 608CE/608HCE Ceramic Bearings For Air Conditions Outdoor Units |
|---|---|
| Category: | Ceramic Ball Bearings |
| Colour: | White/Black |
6000 Series Ceramic Bearings for Electric Drill with High Speed, Stability and Accuracy
| Name: | 6000 Series Ceramic Bearings For Electric Drill With High Speed, Accuracy And Stability |
|---|---|
| Category: | Ceramic Ball Bearings |
| Material: | Zirconia/Silicon Carbide/Silicon Nitride |
6201 Full Zirconia Ceramic Bearing with PTFE Cage 12mm Inner Diameter 32mm Outer Diameter 10mm Width
| Material: | ZrO2 |
|---|---|
| Bearing Type: | Full Ball Bearing |
| Percision: | P6/ABEC3 To P4/ABEC7 |
Zro2 Ceramic Parts Track Wheel Accessories For Railway Operation Conveyor Belt
| Name: | Customized Ceramic Track Wheel |
|---|---|
| Category: | Ceramic Sliding Bearing |
| Material: | Pressureless Zirconia |
Make and Supply Flexible Rotating and Smooth Casting 115 Miniature Ceramic Bearings for Trolling Reel
| Name: | 115 Miniarure Ceramic Bearings With Low Noise And Smooth Castingfor Trolling Reel |
|---|---|
| Category: | Ceramic Ball Bearings |
| Colour: | White/Black |
ABEC 3 608z 608zz Ceramic Bearing Hybrid For Skateboard High Speed
| Name: | 608 Zz Hybrid Ceramic Bearing |
|---|---|
| Category: | Hybrid Ceramic Ball Bearing |
| Designation: | 608 Zz |

