All Products
-
Ceramic Ball Bearings
-
608 Ceramic Bearings
-
Hybrid Ceramic Bearings
-
Silicon Carbide Bearing
-
Ceramic Sliding Bearing
-
Ceramic Roller Bearings
-
Ceramic Thrust Bearing
-
Advanced Structural Ceramics
-
Silicon Nitride Ball
-
Silicon Carbide Ball
-
Zirconia Ceramic Ball
-
Silicon Carbide Ball Bearings
-
Silicon Nitride Ball Bearing
-
Zirconia Ceramic Bearing
-
Mechanical Sealing
-
RobertaTheir ceramic bearings are of high precision, good quality and inexpensive. We do have cooperation for many years. -
Olga WeinbergThis company is our reliable and professional supplier of ceramic bearings for many years, their ceramic bearings, which are used in our pump are good in quaility.
Contact Person :
Cooper wang
Phone Number :
86 15801087509
Keywords [ all ceramic bearings ] match 604 Products.
695ce Zirconia Ceramic Bearings P5 / P4 For Fishing Ship
| Name: | Ceramic Ball Bearing |
|---|---|
| Size: | 5x13x4 |
| Material: | Zirconia |
ABEC3 Hip 8 X 22 X 7mm 608 Ceramic Bearing For Roller Skate
| Product Name: | 608 Zirconia Ceramic Ball Bearings |
|---|---|
| Material: | Zirconia, Silicon Nitride, Silicon Carbide |
| Inner Diameter: | 8mm |
Fda Certification 6000 Ceramic Bearing Wear Resistance For Foodstuff Transportation
| Name: | 6000 Ce Zirconia Ceramic Ball Bearing |
|---|---|
| Category: | Ceramic Ball Bearings |
| Inner Diameter: | 10 |
6800 And 6900 Series 3x8x4 Ceramic Bearing For Bicycle Wheel Hub
| Features: | High Riding Speed, Never Rust, Excellent Wear Resistance |
|---|---|
| Name: | 6800 Series And 6900 Series Of Ceramic Ball Bearings |
| Category: | Ceramic Ball Bearings |
FDA High Speed 688 Ceramic Bearings For Dental Electric Handpieces
| Features: | High-Speed, Solid, Lightweight, Flexibility |
|---|---|
| Precision Grades: | P6(ABEC3), P5(ABEC5), P4(ABEC7) |
| Material: | ZrO2 (Zirconia) / Si3N4 (Silicon Nitride)/ SSiC (Silicon Carbide) |
High Quality Ceramic Bearing Bushing Silicon Carbide SSIC for Gear Pump Bearing
| Name: | Customized Ceramic Sliding Bearing |
|---|---|
| Category: | Ceramic Pump Bearing |
| Material: | Pressureless Sintered Silicon Carbide/Zirconia |
Silicon Nitride 608 Ceramic Bearings With P4 Precision Level And 22mm Outer Diameter
| Material: | Zirconia, Silicon Nitride, Silicon Carbide |
|---|---|
| Width: | 7mm |
| Technology: | HIP (High Temperature Insostatic Pressing) |
7mm Width 8 X 22 X 7 Ceramic Bearing For HIP And High Temperature Insostatic Pressing
| Samples: | Available |
|---|---|
| Technology: | HIP (High Temperature Insostatic Pressing) |
| Inner Diameter: | 8mm |
ZrO2 Ceramic Bearing PEEK Cage High Speed 623 Series used for fishing reels
| Material: | Zirconia, Ceramic, Hybrid |
|---|---|
| Cage: | PEEK, PTFE, Nylon |
| Percision: | P6/ABEC3 To P4/ABEC7 |
ZrO2 Ceramic Bearing PEEK Cage High Speed 683 693 Series For Fishing Reels
| Material: | Zirconia, Ceramic, Hybrid |
|---|---|
| Cage: | PEEK, PTFE, Nylon |
| Percision: | P6/ABEC3 To P4/ABEC7 |

